Národná 18, 01001 Žilina

Koncerty, párty, prednášky, diskusie, kvízy atď. pri fajnom pivku v príjemnom prostredí.Kontakt

Dežo Hoffmann – Fotka, pop & Beatles

Legendárny fotograf, ikona branže, svetobežník, otec popovej fotografie.
Dezider “Dežo” Hoffman v skratke.

Patril k Beatles ako okuliare k Johnovi Lennonovi. A práve Beatles boli preňho osudovými. Preslávil ich podobne ako oni jeho.

Narodil sa 24.5.1912 v Banskej Štiavnici Kornélii a Lajosovi Hoffmannovcom, manželom židovského pôvodu. Po smrti otca, keď mal Dežo len tri roky, sa spolu s matkou presťahovali do Žiliny. Dežova mama si na želežničnej stanici otvorila novinový stánok, a on tu absolvoval základnú školu a vyučil sa za typografa. Následne odišiel do Prahy, kde sa dostal k práci s objektívom. Pracoval v štábe kameramana Otta Hellera v ateliéroch AB štúdia.

V roku 1934 absolvoval stáž v Paríži pre americkú 20 th Century Fox a o rok neskôr odišiel ako vojnový kameraman do Etiópie nakrúcať inváziu Mussoliniho vojsk. V tejto práci pokračoval aj v Španielsku počas občianskej vojny. Spriatelil sa tu s Ernestom Hemingwayom a prvý krát sa oženil. Jeho manželku však zastrelili počas prejazdu vojnovým frontom len pár týždńov po svadbe.

Počas druhej svetovej vojny pôsobil aj vo Veľkej Británii, kde si po jej konci otvoril nahávacie a fotografické štúdio. Znova sa oženil, so ženou Lilly, ktorá bola židovského pôvodu, mal syna Davida a dcéru Dolores.

Fotil pre Record Mirror, hodobný časopis, vďaka ktorému sa dostal aj k skupine Beatles. Ich fanúšička napísala do redakcie list so sťažnosťou, že Beatles ešte neboli v Record Mirror uverejnení. Dežo po pol roku presvedčil redaktora na cestu do Liverpoolu a fotenie mohlo začať. Z tohto stretnutia vzišla nielen dlhoročná spolupráca, ale aj skutočné priateľstvo.

Vďaka fotkám Beatles sa rýchlo dostal do povedomia vtedajších hviezd, ktoré boli ochotné cestovať za ním do Británie len aby im urobil zopár záberov. Boli medzi nimi Rolling Stones, Pink Floyd, Marilyn Monroe alebo Bob Marley.

Zomrel 26.3.1986 v Londýne. Pohreb mu zaplatil Paul McCartney, ktorý o ňom povedal, že bol najlepším fotografom svojej doby.